با توجه به تعداد زیاد وبلاگ ها و همچنین با وجود وبلاگ های پر محتوا متاسفانه امکان لینک دادن به تمامی عزیزان وجود ندارد بنابراین از دوستان عزیز تقاضا دارم در صورتی که مایلند به آنها لینک داده شود در قسمت نظر خواهی اعلام کنند . همچنین ممنون میشوم در وبلاگتان به این وبلاگ هم لینک بدهید......با تشکر ....پیمان شب، سکوت، کویر
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
شب، سکوت، کویر
    ایمیل
 
 

آرشیو

چکیده از قلم در سکوت شب و پر کشیده به کویر

موضوع بندی
 
جمعه 18 دی‌ماه سال 1383
اورکات و شبکه ای از دوستان

« اورکات یک جامعه آنلاین است که افراد را از طریق شبکه ای از دوستان صادق به هم وصل می کند. ما متعهد هستیم برای تدارک یک محلی برای دیداری آنلاین در جاییکه افراد می توانند جمع شوند، آشنایان جدیدی پیدا کنند و افراد دیگری را پیدا کنند که وجه مشترکی در موارد مورد علاقه شان دارند.»


زمانی که شما وارد سایت اورکات می شوید با جملات فوق روبرو خواهید شد.

اورکات یکی از محیط های شبیه سازی شده شبیه اتاق های گفتگوی یاهو است، شبکه ای از دوستان مورد اعتماد.

تنها کسانی می توانند عضو این انجمن شوند که حداقل یک دوست تا حدی مورد اعتماد در این انجمن داشته باشند. این خاصیت باعث می شود که عضو جدید احساس امنیت بیشتری کند و خودش را آنگونه که هست معرفی کند. چرا که اطرافیانش همان کسانی هستند که در محیط واقعی با او هستند و نیازی به تغیر هویت ندارد. در واقع مجازی بودن در اورکات نقض غرض است. با این وجود، مخالفان بر این عقیده اند که در چنین شرایطی حق حضور منفرد از انسان ها گرفته می شود و این یعنی ناسازگاری با یکی از بنیادی ترین حقوق انسان مدرن، حق فردیت.

با توجه به اینکه اورکات و گوگل به هم پیوسته اند، گروهی نسبت به عضویت در این انجمن هشدار دادند. با این استدلال که گوگل از این طریق به اطلاعات شخصی، علایق، نظرات و ارتباطات خصوصی افراد دست پیدا می کنند و ممکن است در اختیار داشتن این اطلاعات توسط بیگانگان باعث از بین رفتن امنیت شخصی افراد شود. اما بنیانگذاران اورکات ادعا می کنند که هدفشان از راه اندازی آن دو چیز بوده است: دوست یابی و تفریح.

55 درصد از کاربران اورکات بین 18 تا 25 سال سن دارند و مجموع درصد اعضایی که از 31 تا بیش از 55 سال سن دارند به 14 درصد اعضا هم نمی رسد. بیش از 88 اعضا هدفشان از عضو گیری در اورکات دوست یابی بوده و حتی آمار کسانی که از اورکات برای قرار گذاشتن با جنس مخالف استفاده می کنند به 17 درصد اعضا هم نمی رسد.

و اما دلایل محبوبیت اورکات :

1-     هویت واقعی

2-     آشنایی با افراد در کمترین زمان به واسطه معرفی خلاصه هر فرد

3-     یافتن دوستان و همکلاسی های قدیمی

4-     وجود انجمن هایی در موضوعات مورد علاقه فرد که کمتر به آن بها داده می شده و وجود اعضای هم عقیده با وی. همچنین هر فرد با ساخت این انجمن های فرعی (Communities) در مسائل مورد علاقه اش و معرفی آن به دیگران و عضویت افراد در صورت وجود وجه مشترک می تواند به بحث و بررسی مسائل بپردازد.

5-     نداشتن محدودیت جمعیتی و جغرافیایی

 

آمار بیانگر آن است که نزدیک به 80 درصد اعضای اورکات مردمان کشورهای جهان سوم هستند. برزیل، ایران، هند، پاکستان به ترتیب اولین، سومین، چهارمین و پنجمین رتبه را از لحاظ تعداد اعضا در اورکات به خود اختصاص داده اند. به این ترتیب ایران بعد از برزیل و ایالات متحده، سومین کشور حاضر در اورکات است.

نقش اورکات در جامعه ایرانی :

الف- نقش های اجتماعی :

با توجه به زندگی آپارتمانی و بیگانگی همسایه ها با هم وجود انجمن هایی برای محله های مختلف باعث می شود تا با همسایگان ندیده آشنا شد. همچنین وجود انجمن هایی برای مدارس و دانشگاه های مختلف نیز یکی دیگر از این نقش هاست.

ب- نقش های فرهنگی :

وجود انجمن های با نام نویسندگان، شاعران، شخصیت های تاثیرگذار سیاسی و اجتماعی، خوانندگان، کتاب ها و ... باعث تحریک فرد جهت جهت شرکت در مباحث پیرامون افراد و ... می شود. بدین ترتیب اورکات وسیله ای برای مبادلات فرهنگی شده است.

ج- نقش های سیاسی :

برای گردانندگان اورکات این امکان فراهم شده است که از گرایش سیاسی اعضای خود مطلع باشند. برای فعالان سیاسی، اورکات می تواند ابزاری برای ارتباط با بدنه جامعه و معرفی تفکرات خود به جامعه باشد.

 

به هر حال حضور روز افزون ایرانی ها - در صورت بقای اورکات- بومی تر شدن این پدیده را نوید می دهد. به نظر می رسد اورکات در حال تبدیل شدن به یک شهر اینترنتی ایرانی است. 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 289983


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها